2025. április 28–30. között került megrendezésre a Magyar Nemzeti Múzeumban a második KÖRNYEZET - EMBER - KULTÚRA konferencia. Mintegy száz előadásból és poszterből ismerhették meg az érdeklődők a természettudományok és a régészet szakértőinek együttműködésében rejlő, szerteágazó lehetőségeket.

Az archeometria, biorégészet, iparrégészet, kísérleti régészet és környezetrégészet területei köré szerveződő konferencián a Biorégészet Munkacsoport két munkatársa számolt be a projekt aktuális eredményeiről:

Szécsényi-Nagy Anna, az MTA-BTK Lendület Biorégészet Kutatócsoport vezető kutatója a programban vizsgált különböző biorégészeti kérdéseket és első genetikai eredményeiket mutatta be. Pannonia Solva (ma Esztergom) településén a késő római erődhöz és a faluhoz (vicus) kapcsolódó temetőkben eltérő genetikai változatosságot tapasztaltak a kutatók, a vicus területén meglepően sok, különböző genetikai eredetet tanusító közösséggel. Az előadás szerzősora és címe:

  • Szécsényi-Nagy Anna – Jakab Kristóf – Kiss Krisztián – Merczi Mónika – Láng Orsolya – Vámos Péter – Zsidi Paula – Bernert Zsolt – Mende Balázs Gusztáv:
    Északkelet Pannónia lakosságának biorégészeti elemzése

 

Kiss Krisztián az aquincumi katonaváros területén feltárt lelőhelyek vizsgálati eredményein keresztül nyújtott betekintést a Lendület Biorégészet Kutatócsoport paleopatológiai elemzéseibe. Ezek célja rekonstruálni a múltban élt közösségek különböző csoportjainak életmódját, általános egészségi állapotát, az őket ért környezeti hatásokat. Az eddigi eredmények mellett felvázolta az embertani kutatómunka jövőbeli céljait és a más területekkel való együttműködés lehetőségeit. Az előadás szerzősora és címe:

  • Kiss Krisztián – Mateovics-László Orsolya – Madai Ágota – Köhler Kitti – Merczi Mónika – Láng Orsolya – Bernert Zsolt – Mende Balázs – Vámos Péter – Zsidi Paula – Szécsényi-NagyAnna:
    Élet a határvidéken – Az aquincumi katonaváros temetőinek paleopatológiai vizsgálati eredményei

krisztian mnm kekanna mnm kek